top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMagda Borzymowska

"Moje dziecko zapytało..." (koronawirus c.d).

„Czy jest koronawirus?”

„Czy mogę się nim zarazić?”

„Dlaczego nie mogę spotkać się z rówieśnikami?”

Jak rozmawiać z dzieckiem na tak trudne tematy?

Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez rodziców i opiekunów.


W jaki sposób powinnam rozmawiać z dzieckiem na temat sytuacji, która nas otacza?

Staraj się przekazywać dziecku komunikaty dostosowane do jego możliwości poznawczych. Dzieci potrzebują rzetelnych informacji, aby czuć się mniej zagubione. Zacznij rozmowę od tego, co dziecko wie o zaistniałej sytuacji i czym się martwi.

Czy okazywać dziecku, gdy rodzic czuje się bezradny i zalękniony zaistniałą sytuacją ?

Jeżeli rodzic będzie starał się ukryć swoje obawy i lęki związane z zagrożeniem, to da dziecku sygnał, iż nie powinno się rozmawiać o strachu i negatywnych emocjach. Niesie to za sobą ryzyko, że dziecko prawdopodobnie będzie wykazywać trudności ze zwierzeniem się opiekunowi ze swoich obaw. Dzieci chcą znaleźć wyjaśnienie problemów, które je niepokoją. Staraj się przekazywać informacje w taki sposób, aby czuły się bezpieczne, ale bądź szczery/a.

Córka zadaje pytanie, kiedy będzie mogła wrócić do szkoły, ponieważ się nudzi. Jak z nią rozmawiać?

Warto wytłumaczyć dziecku, iż zasady ustalone odgórnie mają za zadanie chronić zdrowie i zminimalizować ryzyko zachorowania. Wytłumacz dziecku sytuację, staraj się nie wybiegać w daleką przyszłość. Mów o tym, co wiesz, postaraj się zorganizować czas w domu w ciekawy sposób. Ustal wspólnie z dzieckiem plan dnia tak, aby był atrakcyjny dla was obojga. Rutyna pozwala dziecku rozwijać poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do opiekuna.

Jak wytłumaczyć kilkulatkowi, że nie może spotykać się z rodziną? Babcią, dziadkiem, ciocią?

Porozmawiaj z dzieckiem i wyjaśnij mu zaistniałą sytuację. Skoncentruj się na komunikatach zgodnych z prawdą, ale jednocześnie wspierających. Wytłumacz dziecku, dlaczego ważne jest przestrzeganie zasad dotyczących higieny oraz nie wychodzenia z domu. Warto powiedzieć dziecku, że w każdej chwili, gdy poczuje tęsknotę za rodziną, ma możliwość kontaktu z bliskimi w formie wideo-czatu, bądź rozmowy telefonicznej. Pozostawanie z bliskimi w kontakcie daje poczucie emocjonalnej bliskości oraz wsparcia, przez co jest bardzo ważnym filarem naszej psychofizycznej kondycji na tu i teraz.

Co zrobić jeśli nastolatek koniecznie będzie chciał wyjść z domu i spotkać się ze znajomymi ?

Należy przede wszystkim pamiętać, że to rodzic jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i dziecka. To on ustala granice i podejmuje ostateczne decyzje. Pomóż dziecku zorganizować wideo spotkania ze znajomymi ze szkoły. Do dyspozycji masz narzędzia takie jak Skype’a, Zoom, Messenger – wiele firm udostępnia teraz swoje rozwiązania bezpłatnie.

Jak wytłumaczyć dziecku, że nie mogę się z nim cały czas bawić? Muszę również wykonywać obowiązki związane z pracą.

Porozmawiaj z dzieckiem na temat pracy zdalnej, aby wiedziało czego się spodziewać. Dziecko może mieć trudności ze zrozumieniem obecnej sytuacji. Bycie rodzicem, który jest „obecny fizycznie” a nieobecny, ponieważ pracuje, może być dla dziecka frustrujące. Wytłumacz dziecku, kiedy zaczynasz pracę i o której się skończy. Po wykonaniu obowiązków zawodowych postaraj się wyłączyć komputer, odłożyć telefon i poświęcić czas dziecku.

Przerasta mnie obecna sytuacja. Ogarnianie domu, praca zdalna, odrabianie lekcji z dziećmi. Nie umiem się odnaleźć w obecnej sytuacji.

Obecna sytuacja powoduje dużo emocji. Tych dobrych i tych złych. Każdy z nas inaczej reaguje na trudne sytuacje i nie wszyscy się w niej odnajdą. Niektórzy mogą odczuwać stres, napięcie, rozdrażnienie. Nadmiar obowiązków może powodować frustrację. Ważne jest, aby ustalić plan dnia. Być może wtedy łatwiej będzie zapanować nad sytuacją. Struktura pomaga przy natłoku obowiązków i zmniejsza niepokój. Poszukaj wsparcia. Masz prawo sobie nie radzić i czuć się przytłoczonym. Kontakt i rozmowy z bliskimi pomagają redukować stres. Pamiętaj, że możesz: „nie ogarniać” i nie musisz sobie ze wszystkim radzić. Masz prawo do odpoczynku. Kiedy codziennie obowiązki sprawiają Ci trudność, zadaj sobie pytanie: „Jak mogę zatroszczyć się o siebie? „W jaki sposób mogę sobie pomóc? Znajdź rzeczy/aktywności, które sprawiają Ci przyjemność.

Autor: Adriana46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page